четврток, 23. септември 2021. Вести денес: 118
home Занимливости

Е ова е трансформација: Девојка ослабела дури 200 килограми: „Или ќе си го одземев животот или ќе ослабев“ (ВИДЕО)

Е ова е трансформација: Девојка ослабела дури 200 килограми: „Или ќе си го одземев животот или ќе ослабев“ (ВИДЕО)

Многу луѓе имаат проблем со телесната тежина, меѓутоа, кога тежината покажува над 270 килограми, тоа веќе не е обичен вишок, туку сериозен здравствен проблем, психички и физички.

Британката Амбер Ружди ја достигна таа бројка на 24-годишна возраст.

Приватните проблеми, несигурноста, повлекувањето и разочарувањата, доведоа до фактот дека поради својата тежина, таа не можеше да прави разни секојдневни работи сама и нормално, како што се туширање и одење до продавница.

На крајот нејзината сестра и носела храна и помогала со сè.

Сепак, по неколку недели состанок со терапевтот, како и разговор со роднини, Ембер се „скрши“ и била подготвен за промена. Таа се пријавила на ТВ-шоуто „Мојот дебел живот“ и тука започнало сè. Ембер воведе прошетки, подоцна вежби во нејзиниот секојдневен живот, секако дека драстично ја смени храната, а исто така отиде и на намалување на стомакот.

Таа ослабе околу 200 килограми, а денес има само желба никогаш повеќе да не се врати на стариот пат:

– Не гледав излез. Започна спонтано, со некои разочарувања кај луѓето. Тогаш прерасна во опсесија со храна. Кога добив 300 килограми , бев во пресвртна точка. Или ќе се убијам, или ќе ослабам. Немаше трета опција. Таму решив да го изберам животот. Само, променет живот. Денес сум многу среќна личност. Иако сè уште не сум достигнал предвидените 60 килограми, мислам дека сум близу. Повторно излегувам, се дружам, одам на колеџ и имам партнер. Сакам само една работа од животот – никогаш да не се враќам на стариот начин – вели Ембер.

Коронавирус