четврток, 9. февруари 2023. Вести денес: 49
home Занимливости

Две состојки кои ќе го продолжат векот на машината за перење

Две состојки кои ќе го продолжат векот на машината за перење

За вашата машина за перење да трае подолго, а вашата облека убаво да мириса и да е чиста, потребно е од време на време добро да ја исчистите. Тоа можете да го направите сами со помош на две состојки.

Колку и да користите квалитетен детергент, прашок и омекнувач, бидете уверени дека вашата машина за перење, како и другите апарати, по одредено време ќе попримат непријатен мирис.

За да ја освежите, но и да го продолжите нејзиниот век на траење треба да ставите две шолји вински оцет или лимонов сок во машината. Потоа вклучете ја да работи на највисока температура.

Сите непријатни мириси ќе исчезнат, како бигорот од водата кој со време се собрал.