сабота, 19. јануари 2019. Вести денес: 68
home Занимливости

Две години мислела дека чува куче: Кога сфатила какво животно има дома, веднаш побарала помош

Две години мислела дека чува куче: Кога сфатила какво животно има дома, веднаш побарала помош

Жена од Кина била шокирана кога дознала дека кучето што го вдомила пред две години е всушност црна мечка.

Таа го купила животното сметајќи дека станува збор за тибетски мастиф, но кога дознала дека чува мечка одлучила да ја однесе во Центарот за згрижување диви животни каде ќе ѝ биде пружена соодветна нега.

-Дневно јадеше полна кутија со овошје и две пакетчиња тестенини, раскажа жената.

Ветеринарите заклучиле дека здравјето на животното е добро.

Црната мечка е заштитен вид во Кина.