четврток, 6. октомври 2022. Вести денес: 149
home Занимливости

Доколку сакате магично да ви цветат цвеќињата нема поефикасно нешто од оваа билка која само треба да ја покиснете во вода и да ги вадите истите

Доколку сакате магично да ви цветат цвеќињата нема поефикасно нешто од оваа билка која само треба да ја покиснете во вода и да ги вадите истите

Доколку имате бавча или одгледувате некое растение на терасата сигурно имате проблеми со штетниците кои ги напаѓаат речиси било кој вид на растенија.

Но, доколку се одлучите да не користите хемии или мешавини кои на некој начин се штетни, тоа можете да го направите на сосема природен начин.

Се што ви е потребно е да наберете млади коприви, поточно еден килограм, помешани со 10 литри вода, истите нема потреба да се варат, туку да се остават 24 часа да киснат во водата.

Оваа мешавина им дава раст на растенијата, како и јачина на стеблата и корените, но и ги брка штетните и ситни бубачки.

Коронавирус