четврток, 26. мај 2022. Вести денес: 191
home Занимливости

Дизни: Мини Маус по 100 години го менува фустанот за панталони

Дизни: Мини Маус по 100 години го менува фустанот за панталони

Мини Маус го менува стилот на облекување. Традиционалниот црвен фустан со точки, Мини Маус наскоро ќе го замени со сино одело, но ќе го задржи култниот лак.

Новиот изглед го дизајнираше Стела Макартни како дел од триесетгодишнината од основањето на Дизниленд во Париз.

Иако промената е моментална, реакциите на социјалните мрежи меѓу фановите на Дизни се различни.

Мини синиот смокинг ќе биде премиерно прикажан во март 2022 година на прославата на Дизниленд во француската престолнина.

– Со оваа промена, Мини Маус станува симбол на новата генерација, рече Макартни.

Во изминатите неколку години, студиото Волт Дизни работи на збогатување на содржината на програмата со правење филмови со различни ликови. Така, во адаптацијата на Снежана, која ќе се појави наскоро, главната улога ја има латиноамериканската актерка Рејчел Зеглер.

Сепак, реакциите за промената на облеката на Мини Маус се различни.

Додека едни ја поздравуваат новината во облекувањето, други очајуваат што таа ја напушта класичната црвена боја и препознатливиот фустан.

Американската конзервативна водителка Кендис Овенс ја критикуваше промената.

Тој во ова ја гледа намерата да го претстави познатата Мини Маус како „помажествена“, обвинувајќи ги оние што стојат зад него дека се обидуваат да ги уништат „столбовите на општеството“.

Таа подоцна на шега го спореди новиот изглед на Мини Маус со поранешната државна секретарка Хилари Клинтон, која е позната по тоа што носи одела.

– Ќе провериме со нејзиниот кабинет дали ги поддржува или не промените во Париз, низ смеа изјави водителката.

Некои обожаватели потсетија дека ова не е прв пат Мини Маус да носи панталони.

Во филмот од 2019 година, таа се појавува во бели морнарски панталони во улогата на „Капетан Мини“ како дел од екипажот на бродот на Дизни. Читателите на стрипови првпат го запознаа познатиот глушец пред речиси 100 години во улогата на девојката на Мики Маус, херојот на Волт Дизни. Нејзиното вистинско име е Минерва, кое првпат стана познато во 1942 година.

Коронавирус