сабота, 24. октомври 2020. Вести денес: 28
home Занимливости

Девојче го покрила сопственото тело со 100.000 пчели, а причината била хумана

Девојче го покрила сопственото тело со 100.000 пчели, а причината била хумана

Рема Ишак (12) од Индија одлучила да го покрие своето тело со 100.000 пчели за да ја подигне свеста за важноста на овие инсекти во човечкиот живот.

-На човекот му е потребна пчела. Садиме дрвца и спасуваме пчели. Тие се моите домашни миленици, пчелите се мојот живот. Мојата амбиција е да ги спасам, изјавила Рема за локалните медиуми.

Популацијата на пчели опаѓа, заедно со останатите инсекти кои опрашуваат.

Како изгледа телото на ова 12-годишно девојче со 100.000 пчели на неа, погледне во следното видео.

Коронавирус