среда, 19. јануари 2022. Вести денес: 44
home Занимливости

Деветгодишната ќерка им настрадала во сообраќајка: После нејзината смрт, пронашле нејзин текст кој им го скршил срцето (ФОТО+ВИДЕО)

Деветгодишната ќерка им настрадала во сообраќајка: После нејзината смрт, пронашле нејзин текст кој им го скршил срцето (ФОТО+ВИДЕО)

Скршените родители, чии две деца загинаа во сообраќајна несреќа, срцето до крај им се скршило кога после неколку месеци пронашле белешка од постарата ќерка во нејзина школска тетратка.

9 годишната Бруклин Њувил и нејзиниот помал брат 5 годишниот Џејс, се возеле со бабата и братучедот, кога се случила страшна сообраќајка во 2017 година. Децата загинале на лице мсто додека бабата починала во болница.

Седум месеци по трагедијата која им ги уништила животите, несреќните родители Шани и Брајан пронашле список од желби на нивната непрежалена ќерка. Сите свои планови и соништа за иднината, малечката своерачно ги бележала во облик на попис во една од ученичките тетратки.

Емотивното писание насловен „Пописот на желби на Бруки“ е полн со планови како што се: да оди да нурка, да се вози со чамец, да види лос и да вози брод без ничија помош. Се тоа се работи кои не стигнала да ги направи затоа што младиот живот прерано бил загаснат.

Крив е тинејџер

Во чест на своите деца, родителите во следните неколку години ќе ги исполнат сите желби кои малата Бруклин ги навела во тетратката. Исто така, покренале капмања која е наречена „Put It Down“, со која шират важна порака за опасностите на користење на мобилниот во возењето.

-Не е вредно ничиј живот, болката и патењето која ја проживуваме затоа што ти си морал на две секунди да погледнеш во телефонот, кажал таткото Брајан. Тинејџерот кој е виновен за сообраќајната незгода, осуден е за три убиства без предумисла, пренесуваат локалните медиуми.

Коронавирус