среда, 29. март 2023. Вести денес: 0
home Занимливости

Денес е ден на емотиконите

Денес е ден на емотиконите
The icons were hand drawn by myself being careful not to copy those used on computers

Милион луѓе секојдневно користат емотикони во допишувањата со блиските. Сликичките кои го променија начинот на комуникација на почетокот на 21 век имаат свој ден кој се одбележува на 17 јули.

Во прославата на Денот на емотиконите се вклучила Фејсбук, Твитер и Инстаграм, социјални мрежи кои придонесоа за популаризација на емотиконите.

И платформите како Ватс-ап, Вибер и Месинџер исто така забележуваат огромно користење на емотиконите.

loading...