сабота, 30. јули 2022. Вести денес: 46
home Занимливости

Дали знате колку чини најскапото чоколадо на светот?

Дали знате колку чини најскапото чоколадо на светот?

Најскапото чоколадо на светот е ограничено издание од 1.000 чоколадни бонбони во вредност од дури 7.728 евра по парче.

Секоја бонбона е покриена со злато што може да се јаде. Ова чоколадо било изложено на фестивалот на чоколадо во Португалија, а имало и свои чувари.

Чоколадните бонбони се полни со шафран, бели тартуфи, ванила од Мадагаскар и златни лисја.

Креатор на чоколадото е слаткарот Даниел Гомез, кој рече дека чоколадото во форма на дијамант влезе во Гинисовата книга на рекорди како најскапо во светот, пренесува порталот ЦДМ.

Чоколадното пакување е во форма на круна и е украсено со 5.500 кристали Сваровски.

Коронавирус