петок, 3. декември 2021. Вести денес: 0
home Занимливости

Човечки коски и мистериозни статуи: Предмети пронајдени на дното на езерото кријат мрачни приказни

Човечки коски и мистериозни статуи: Предмети пронајдени на дното на езерото кријат мрачни приказни

Често се чини дека морињата и океаните кријат некоја мистерија. Тие се длабоки, огромни и никогаш не сме ги истражувале во целост, па затоа не е изненадувачки што тие ни изгледаат мистериозно. Но, овие примери докажуваат дека дури и езерата не се толку питоми како што изгледаат. Репортери на Bored Panda пронајдоа примери на тајни од дното на езерото, од кои некои ќе ви ја заледат крвта во вашите вени.

1.Статуа на Исус во езерото Мичиген

Eзерото Мичиген, пишуваат тие, е мермерна статуа на распнатиот Исус долга околу четири метри. Статуата е направена во Италија во 1956 година по налог на семејство кое во трагична несреќа изгуби 15-годишен син. Статуата била толку оштетена за време на транспортот што не сакале да ја земат, па ја купила нуркачка екипа која ја турнала во езерото како споменик на сите починати нуркачи.

2. Мистеријата на езерото Фос

Во септември  2013 година, два ‘рѓосани автомобили беа пронајдени на дното на езерото Фос во Оклахома, САД. Испаднаа дека се тела на тројца тинејџери (Џими Ален Вилијамс, Лиа Гејл Џонсон и Томас Мајкл Рос) кои исчезнаа во 1970 година и тела на тројца возрасни (Џон Алве Портер, Клебурн Хамак и Нора Мари Данкан) кои исчезнаа. Во 1969 година, форензичарите утврдија дека сите шест лица починале од давење и ја објавија својата смрт како резултат на несреќа.

3. Скелети во реката Колорадо

Во 2015 година, еден нуркач во реката Колорадо, недалеку од границата Аризона-Калифорнија, најде нешто што го исплаши. Околу 12 стапки под површината, тој наиде на, за што веруваше, два човечки скелети. Тој веднаш пријавил сè кај шерифот, а кога полицискиот нуркач слегол да погледне, сфатил дека станува збор за пластични скелети.

4. Скелети на езерото Рупкунд

Коронавирус