вторник, 25. јануари 2022. Вести денес: 20
home Занимливости

Целосно помрачување на Месечината идната недела

Целосно помрачување на Месечината идната недела

Идната недела, односно ноќта меѓу петок и сабота, на 27/28 јули ќе има помрачувањето на Месечината.

Сите фази на помрачувањето ќе бидат видливи од областите на Индискиот Океан, Индија, Источна Африка, Арабискиот Полуостров и подрачјето ка Карипското Море.

Месечината во сенката на Земјата ќе влезе во 20:24 часот од која ќе започне и целосното помрачување.

 

 

Коронавирус