вторник, 29. ноември 2022. Вести денес: 88
home Занимливости

Брз тест открива дали пиете доволно вода

Брз тест открива дали пиете доволно вода

Луѓето кои работат или се на отворено за време на топлотни бранови имаат зголемен ризик од дехидрираност, поради што е важно да пиете многу течности. Но, колку точно? Еден начин да проверите дали сте дехидрирани е брз тест за компресија на кожата.

Стискајте ја кожата на вашите раце. Кожата со нормална еластичност брзо ќе се врати во својата нормална положба кога ќе се ослободи. Лесната дехидрираност ќе предизвика бавно враќање на кожата во нормална положба

Со други зборови – време е за течност. Сепак, постојат подобри индикатори дека на телото му треба вода.

„ Дехидрираноста се поврзува со физички симптоми како летаргија, главоболки или сува уста“ – вели германскиот дерматолог Кристоф Либик.

Причината, објаснува тој, е тоа што кожата не реагира веднаш на недостаток на течност.

„Бидејќи сум дерматолог, секако можам да забележам дека на кожата и недостасува вообичаен сјај и влага“- вели тој, додавајќи дека на лаик му е тешко да процени.

Во жешки денови, советува лекарот, треба да пиете повеќе од предложениот минимум литар и половина вода на ден. Тешко дека можете да пиете премногу, забележува тој.

Водата е исто така неговиот омилен начин за ладење. Тој со водата од чешма поминува преку дланките и подлактиците. Тој вели дека тоа е најпријатниот начин.

,,Доколку сте надвор за време на сончеви и топли денови, дерматологот вели дека најдобро е да бидете во сенка од 11 до 16 часот. Изложеноста на сонце пред и потоа ќе му помогне на телото да произведе доволна количина на витамин Д и да го зголеми нивото на „хормони на среќата“ “- забележува тој. Кремата за сончање нема да спречи производство на витамин Д, но ќе го зачува вашето здравје.

,,Заштитата од сонце е клучна бидејќи ги намалува шансите за појава на рак на кожа” – рече тој.

Коронавирус