вторник, 7. февруари 2023. Вести денес: 46
АКТУЕЛНО

Расте бројот на загинати во Турција и Сирија, спасувачите во трка со времето

home Занимливости

Била сама во автобус кога возачот застанал: Погледнал во ретровизор, а потоа следело нешто што ја оставило без зборови

Била сама во автобус кога возачот застанал: Погледнал во ретровизор, а потоа следело нешто што ја оставило без зборови

 

Поголемиот број од жените се плашат да патуваат со ноќен превоз, посебно ако се сами и во автобусот нема премногу луѓе. Често се случува возачите или кондуктерите во ноќните превози да нападнат девојки или жени и иако не се сите исти, поради вакви случаи многумина сепак мислат дека се.

19 годишната Шна Камал се враќа сама од работа со ноќен автобус. Нејзината куќа била на последната станица, а на станицата пред неа сите патници излегле освен таа. Кога сфатила дека е сама со возачот во автобусот, почувствувала страв кој станувал се поголем кога забележала дека автобусот стои, а возачот гледа во ретровизорот.

Меѓутоа, опна што го направил возачот, сите ги оставило без текст. Имено, Шна го прашала возачот зошто не тргнуваат, а тој кажал дека сака да се увери нема ништо нема да и се случи на жената кога пред тоа излегла од автобусот. Девојката била воодушевена, а тоа го сподели и на Фејсбук.

Ова е нејзиниот статус на Фејсбук:

Мислам дека само што го запознав најдобриот возач на автобус на светот! Кога од автобусот излегоа една жена и група момчиња, останав сама со него. Стоевме во место, а јас го прашав зошто не тргнува. Ми кажа дека сака да се увери дека ништо нема да и се случи на жената која излезе. И баш тоа и го направи. Почека да влезе во куќата, а групата момци отиде на спротивната страна. Подоцна застана поблиску до мојата куќа, затоа што беше мрак. Нема подобра личност од него. Фала на возачот од линијата 753 на грижливоста.