вторник, 7. февруари 2023. Вести денес: 95
АКТУЕЛНО

Расте бројот на загинати во Турција и Сирија, спасувачите во трка со времето

home Занимливости

Беше машки фудбалски судија, но го промени полот: Сега е жена која сака да биде невеста (ФОТО)

Беше машки фудбалски судија, но го промени полот: Сега е жена која сака да биде невеста (ФОТО)

Луси Кларк (46) пред неколку дена влезе во историјата кога како судија за прв пат излезе на фудбалскиот терен откако обелодени дека ќе направи промена на полот.

Верната сопруга на трансродовиот фудбалски судија, ја бодреше Луси на натпреварот помеѓу женските репрезентации на клубовите “Парквуд ренџерс” и “Квинс парк ренџерс”.

“Нашиот брак после сè може само да зајакне”, изјавила Аврил и додаде дека тие две ќе ги обноват брачните заклетви, но дека овој пат и двете ќе носат венчаница. Луси и Аврил биле 6 месеци во врска кога Луси ѝ ја кажа вистината.

 

-Во прв момент тоа беше шок за мене, но кога некој толку многу сакаш, тогаш тие работи не се важни. За мене тоа признавање беше големо олеснување. Кога се разбудив следното утро, бев многу вознемирена, стравував дека Аврил ќе го промени мислењето, вели Луси откривајќи дека Аврил била смирена.