среда, 20. октомври 2021. Вести денес: 108
home Занимливости

Бебиња добиваат неверојатни имиња поврзани со коронавирусот

Бебиња добиваат неверојатни имиња поврзани со коронавирусот

Родителите ширум светот им даваат на своите деца имиња инспирирани од коронавирусот. По раѓањето на близнаците Корона и Ковид, се појавија стотици други примери на креативни и бизарни имиња што несреќните деца ги добија во последните неколку недели, пренесува huffpost.com.

Така, во Индија, по Корона и Ковид, се роди Sanitazer (Средство за дезинфекција).

Се чини дека создавањето на бизарни имиња поврзани со корона најмногу е присутно кај Индијците, затоа што таму се родило и момчето , што го добило името Lockdown (Карантин).

Една двојка на Филипините не можела да одлучи дали почетокот на годината е повеќе обележан со смртта на Коби Брајант или коронавирусот, па го именувала нивниот син Ковид Брајант.

Постојат и такви помалку бизарни имиња кои исто така се поврзани со несреќата што ја зафати планетата. Имињата што значат „виножито“ се повеќе популарни, како и кратенките од Карантин и Пандемија , Тина и Деми.

Едно од поубавите имиња што родителите го даваат овие денови е секако Patience (Трпеливост).

Локални избори 2021