четврток, 29. септември 2022. Вести денес: 177
home Занимливости

Баба случајно ги „издрогирала“ децата и внуците- сите освен неа завршиле во болница!

Баба случајно ги „издрогирала“ децата и внуците- сите освен неа завршиле во болница!

Кога седум членови на едно семејство се собрале за божиќен ручек во Чешка, никој од нив не очекувал дека во следните неколку часа ќе повраќа и ќе има халуцинации.

Тајната била во една од состојките која се нашла на божиќната трпеза.

Ова семејство во чешкиот град Вратимов за Божиќ јадело печена патка, а само еден од нив не завршил во болница со симптоми на вртоглавица, гадење и халуцинации.

Четири возрасни личности, на возраст од 37 до 71 година, и две деца, од три и шест години, биле одведени во болница со претпоставка дека се отруле од јаглерод моноксид.

После потрага во домот не било пронајдено истекување на гас, па почнале да се сомневаат во храната која членовите на семејството ја консумирале.

На крај сфатиле дека бабата, користела канабис како зачин во храната.

Марихуаната ја користела во медицински цели и поради тоа таа била единствената која се чувствувала добро после ручекот.

Чешката полиција потврди дека бил отворен кривичен предмет поради „подготовка на недозволени дроги“.

Коронавирус