петок, 7. октомври 2022. Вести денес: 60
home Занимливости

Астронаути се вратија од шестмесечна мисија во вселенската станица

Астронаути се вратија од шестмесечна мисија во вселенската станица

Двајца руски и еден астронаут на НАСА денеска се вратија на Земјата по шестмесечна мисија на Меѓународната вселенска станица.

Русите Сергеј Рижиков и Сергеј Куд-Сверчков и Американката Кејт Рубинс слетаа во степите на Казахстан на околу 150 километри од градот Жежказган.

Рубинс и Рижиков беа во втора мисија во вселената, додека Куд-Сверчков беше во првата мисија.

На снимката, објавена на Твитер, се гледа како Рубинс се смешка додека излегува од капсулата во која се спушти на Земјата.

Таа се враќа во Хјустон, додека нејзините колеги ќе заминат во Москва.

Најнови вести

Коронавирус