петок, 10. јули 2020. Вести денес: 110
МЕГА БОМБА

Еве ја целата листа: Речиси цело семејство Заеви, министри, градоначалници и функционери на СДСМ добија кривични од Боки 13

home Занимливости

Астероидот во облик на череп повторно ќе мине крај Земјата

Астероидот во облик на череп повторно ќе мине крај Земјата

Астероидот во облик на череп, кој мина крај Земјата во октомври 2015 година (токму во периодот пред празникот Ноќта на вештерките), ќе се врати во почетокот на ноември, објави „Хафингтон Пост“.

Официјалното име на астероидот е „2015 B-145“, а научниците на НАСА го нарекуваат и „Големата тиква”. Се работи за тнр. „мртва комета”.

Пред три години, на радарските снимки на опсерваторијата Аресибо во Порто Рико, тој навистина наликуваше на череп.

Парламентарни избори 2020