понеделник, 9. мај 2022. Вести денес: 156
home Занимливости

Антарктик: Пронајдени фосили стари 280 милиони години

Антарктик: Пронајдени фосили стари 280 милиони години

Научници од Универзитетот „Висконсин-Медисон“ на Антарктикот открија фосили на дрва стари 280 милиони години, што можеби се доказ за најстарата позната поларна шума, објави „Индепендент”.

Професорите Ерик Голбрансон и Џон Исбел ги откриле праисториските примероци на Трансантарктичките Планини, каде што некогаш имало зимзелена широколисна шума. Пронајдени се делови од 13 дрвја чија старост се проценува на 260 до 280 милиони години, што значи дека во областа имало вегетација и пред појавата на диносаурусите.

Откритето покажува дека дрвата вирееле на географска ширина каде што научниците сметаа дека не може да има растителен свет.

Коронавирус