вторник, 2. јуни 2020. Вести денес: 163
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Занимливости

Американката што му покажа среден прст на Трамп победи на локалните избори

Американката што му покажа среден прст на Трамп победи на локалните избори

Американката Џули Брискман, која во октомври 2017 година беше снимена како на претседателот Доналд Трамп му покажува среден прст додека вози велосипед покрај претседателската поворка, го порази републиканскиот противкандидат и го освои мандатот на надзорниот совет на округот Лудуна во Вирџинија.

„Фантастично е чувството, нереално е“, изјави 52-годишната мајка на две деца за „Вашингтон пост“.


Откако нејзината снимка се појави на социјалните мрежи, Брискман беше отпуштена од работа, а потоа ја тужеше компанијата „Акима“, обвинувајќи ја за кршење на нејзиното право на слобода на говор и изразувајќи загриженост од одмаздата на администрацијата на Трамп. Таа не доби работа, но доби отпремнина.

Според нејзината веб-страница, таа водеше кампања за поголемо финансирање на образовниот систем и подобри плати на наставниците, еднаква плата за жените и мажите и за поддршка на малите бизниси.

 

Коронавирус