четврток, 28. јануари 2021. Вести денес: 72
home Занимливости

Американка си ја обои куќата во црно и стана вирален хит – еве и зошто

Американка си ја обои куќата во црно и стана вирален хит – еве и зошто

Некои уметници се чини дека наоѓаат инспирација дури и на прилично непредвидливи места. Една таква личност е американската дизајнерка Хана Бичлер.

Хана е добитничка на Оскар, работела на реномирани проекти како што се албумот на Бијонсе наречен „Lemonade“ и филмот „Black Panther“, но дури сега го привлече вниманието на целиот свет поради многу необична причина.

Дизајнерката моментално живее во Њу Орлеанс и како што вели, ја обоила својата куќа во црно во име на 2020 година, за која смета дека е „црна“ за целиот свет. Бичлер истакна дека многу црни настани ја обележаа оваа година, па затоа ѕидовите, кровот, ролетните и прозорските рамки ги обоила во црно.

За многу кратко откако се пофали на социјалните мрежи за „реновирањето“, таа стана вирален хит. Таа на социјалната мрежа „Twitter“ објави неколку фотографии од куќата.

– Во спомен на 2020 година, ја обоив мојата куќа во црно, напиша таа.

Бројни корисници на оваа мрежа беа импресионирани од нејзината креативност и ја пофалија нејзината идеја во коментарите.

Оваа година, пандемијата на коронавирусот го „затвори“ целиот свет, а воедно многумина загубија свои блиски роднини и пријатели од последиците на оваа ужасна болест.

Коронавирус