сабота, 4. јули 2020. Вести денес: 0
МЕГА БОМБА

Нова аудио бомба: Што мисли Заев за Црвенковски и колку е Заев богат?

home Занимливости

Американците полуделе кога го виделе ова: Вака “Сухоите” го пресретнале нивниот “Посејдон”

Американците полуделе кога го виделе ова: Вака “Сухоите” го пресретнале нивниот “Посејдон”

Два руски авиони “Su-35” пресретнале воен авион на американската морнаричка патрола над Средоземното море, соопштила американската шеста флота.

“Трет пат за два месеци, руски пилоти летаа на небезбеден и непрофесионален начин во текот на пресретнувањето на “Посејдон П-8А” на поморската патрола на американската морнарица на Шестата флота на 26-ти мај” се наведува во соопштението.

Како што се тврди, пресретнувањето било небезбедно и непрофесионално бидејќи руските пилоти премногу се доближиле до секое крило на американскиот авион, со што го ограничиле “способното безбедно маневрирање на P-8A”.

Инцидентот траел околу еден час, наведува флотата.

Пентагон исто така на 15-ти април пријавил дека руски “Su-35” пресретнал американски авион над Медитеранот.

И тогаш американската морнарица навела дека пресретнувањето било небезбедно.

Парламентарни избори 2020