петок, 24. јуни 2022. Вести денес: 48
home Занимливости

Ако се венчате на овие датуми, бракот нема да ви успее: Научници предупредуваат да ги избегнувате

Ако се венчате на овие датуми, бракот нема да ви успее: Научници предупредуваат да ги избегнувате

На Универзитетот во Мелбурн, научниците истражувале 14 години за да дојдат до заклучок дека датумот на венчавката влијае на иднината на бракот.

Имено, тие решиле да истражат кои датуми на венчавки резултирале со неуспешни бракови. Го зеле холандскиот регистар и дошле до изненадувачки податоци.

Имено, врз основа на статистички податоци дошле до заклучок дека најмногу разводи имало со парови кои се венчале на Денот на вљубените, и дури 5 отсто повеќе.

Покрај браковите на 14 февруари, од кои 41 отсто се развеле, многу несреќни бракови имало и на 8 август 2008 година, како и на 11 ноември 2011 година.

Ако планирате брак, можеби ќе треба да обрнете внимание на овие датуми.

Коронавирус