петок, 18. ноември 2022. Вести денес: 73
home Занимливости

Ако се уште не знаете како да го крстите вашето дете, ова се моментно најпопуларните имиња

Ако се уште не знаете како да го крстите вашето дете, ова се моментно најпопуларните имиња

Објавена е листа со топ 20 најпопуларните имиња на бебиња оваа година, а разликата меѓу британската „Baby Centre“ и американската „Name Berry“ е многу мала.

Единствена поголема разлика е тоа што женското име Амара, на американската листа е на второто место, додека кај Британците не е ниту во првите 20.

Оливија е најпосакуваното име и тоа на двете листи го зазема првото место, додека другите најпосакувани женски имиња се: Софија, Амелија, Лили, Емили, Ава, Исла, Миа, Изабела, Ела, Шарлот, Грејс, Ив, Маја, Харпер, Софи, Лајла и Фреја.

Во оваа година родителите машките деца најчесто ги крсите со следните имиња: Оливер, Ноа, Џорџ, Хари, Лео, Чарли, Џек, Фреди, Артур, Алфи, Оскар, Хенри, Џејкоб, Арчи, Џошуа, Тео, Ихан, Лукас и Логан.

Коронавирус