петок, 22. јануари 2021. Вести денес: 0
home Занимливости

8-годишно дете со семејството побегнало од исламистите: Две години живеел како бездомник, а сега станал шампион во шах

8-годишно дете со семејството побегнало од исламистите: Две години живеел како бездомник, а сега станал шампион во шах

8-годишниот Тани, како што го нарекуваат семејството и пријателите, пред една година го засакал шахот, поточно кога почнал да посетува основно училиште во Њујорк.

Танитолува Адевуми, 8-годишно момче со потекло од Нигерија, го освоил првенството на државата Њујорк во шах во категорија која опфаќа деца на возраст до трето одделение во основно училиште.

Оваа вест не би била посебно интересна ако зад неа не се крие една неверојатна приказна.

Имено, Танитолува од 2017-та година живеел во Нигерија. Смртта била насекаде околу него. Неговото семејство поради Боко Харам морало да ја напушти својата земја. Милитантите на оваа исламистичка група убивале невини цивили во селото каде живеел Тани, па морале да побегнат за да ги сочуваат своите животи.

Најнови вести

Коронавирус