понеделник, 27. јуни 2022. Вести денес: 147
home Занимливости

7 работи кои не сте ги знаеле за најдолгиот пат во светот

7 работи кои не сте ги знаеле за најдолгиот пат во светот

1. Панамериканскиот пат е најдолгиот пат во светот според Гинисовата книга на рекорди. Главната рута се протега на околу 30.000 километри и го поврзува северот со Јужна Америка. Го поврзува градот Ушуаја во Аргентина со заливот Прудо во Алјаска.

2. Панамериканскиот пат всушност се состои од многу подолга мрежа на меѓусебно поврзани патишта во 14 земји на САД: САД, Канада, Мексико, Гватемала, Ел Салвадор, Хондурас, Никарагва, Костарика, Панама, Колумбија, Еквадор, Перу, Чиле и Аргентина.

3. Со исклучок на стотина километри прашума меѓу Панама и Колумбија позната како Дариен Гап, Панамериканскиот пат ги поврзува сите крајбрежни земји долж Тихиот Океан со двата американски континента.

4. Ако возите во просек осум часа дневно, ќе ви требаат три месеци да го возите сето тоа. Просечниот турист кој сака да ја истражува околината во просек поминува од шест до 18 месеци.

5. Аргентинецот Михаел Штрасер ја носи титулата најбрзиот велосипедист кој го поминал на две тркала. За тоа му биле потребни 84 дена, 11 часа и 50 минути. Рекордот беше соборен во октомври 2018 година.

6. Концептот за единствен пат што ги поврзува двете Америки датира од 19 век, но првите сериозни чекори за да се постигне тоа се направени во 1923 година. Првичниот план беше да се изгради железница што ќе ги поврзе двата континента, но со проширување на патничките возила беше одлучено да се изгради пат.

7. Иако ова е најдолгиот пат за моторни возила во светот и минува низ разновиден пејзаж – од песочни плажи, дождовни шуми и планини до глечери – малку се туристите кои избираат да го возат. Повеќето туристички атракции во Јужна и Северна Америка се наоѓаат надвор од патеката Панамерикански пат и се користат само во некои делови од него.

Коронавирус