четврток, 15. септември 2022. Вести денес: 0
home Занимливости

5 начини да заштедите за Нова Година

Верувале или не, така е и при пазарење. Пости многу поголема шанса за импулсивно и непланирано купување кога сте во друштво. Кога сте сами, наjчесто опремени со листата на потребни работи, многу помали се шансите да купите нешто надвор од планираното.
5 начини да заштедите за Нова Година

Новогодишните и божикни празници покрај радост, носат и голем стрес. Новата година богато да се дочека, да сте дотерани и секој да добие убав подарок.

Но, не се нервирајте. Постојат неколку чекори со кои не само што ќе се осигурате дека вашето трошење за време на празниците ќе биде под контрола, туку и дека ќе заштедите во период на најголемите трошоци.

1. Секогаш имајте листа

Сигурно веќе сте чуле дека во маркет не се оди кога сте гладни. Гладот ве тера да купувате повеќе грицки и храна отколку што ви е потребно. Затоа секогаш со себе имајте листа. Така е и за новогодишниот шопинг. Без разлика дали се работи за купување на намирниците за празничната вечера или за подароците со кои сакате да ги израдувате најблиските – листата е вашиот најдобар пријател. Држете се до неа.

2. Пресметајте се

Бидете искрени за својот буџет. Седнете и направете ја математиката – со колкав буџет навистина располагате. Потоа наредете ги вашите приоритети во листа со три колони: Неопходно, пожелно и незадолжително. Најголем дел од буџетот одвојте за првата колона, помал за средната и најмал за оние работи без кои може да поминете.

3. Не се срамете од промоциите

Искористете ги промоциите и понудите. Разгледајте добро кој што нуди и поделете ги работите. Нешто купете од еден, останатото во друг маркет. Ова е особено добар совет за новогодишните подароци. Купете навреме. Продавниците знаат да ги искористат потрошувачите кои купуваат во последен момент и неретко последните два дена од декември работите се поскапи или веќе потрошени.

4. Побарајте помош од пријател

Во денови кога платата доцни или едноставно не е доволна, може да позајмите пари без да платите ниеден денар. „Форца“ на пример, во моментов нуди одлична понуда – позајмувате од 3.000 до 12.000 денари и враќате исто толку, без никаква камата. Ем ќе си ги подмирите трошоците, ем ќе вратите само толку колку што сте позајмиле. А ако веќе сте позајмиле во „Форца“ и ова ви е трет пат или повеќе, аплицирате за 12.000 денари и добивате супер новогодишен подарок, нов смартфон Leagoo Z3C!

Затоа, пријателот оваа Нова Година е „Форца“. Побарај ги на Forza.mk или на 02/ 323 66 66.

5. Купувајте сами

Како што во маркет не се купува гладен, така и купувањето е поефикасно кога сте сами. Не за џабе велат дека ако не сакате да се прејадувате, оброците треба да ги јадете во мирна атмосфера, без телевизор и не во друштво.

Верувале или не, така е и при пазарење. Пости многу поголема шанса за импулсивно и непланирано купување кога сте во друштво. Кога сте сами, наjчесто опремени со листата на потребни работи, многу помали се шансите да купите нешто надвор од планираното.

Коронавирус