четврток, 28. октомври 2021. Вести денес: 48
home Занимливости

14 знаци со кое вашето тело ве алармира дека нивото на шеќер во крвта е доста високо

14 знаци со кое вашето тело ве алармира дека нивото на шеќер во крвта е доста високо

Дијабетесот е заболување од кое страдаат многу луѓе ширум светот, а е состојба при која нивото на шеќер во крвта се зголемило. Но, дијабетичарите не се единствените кои треба да се грижат за ова.

Неопходно е секој од нас да се грижи за нивото на шеќер во крвта, кое е од голема важност, бидејќи доколку истото подолго време е високо, може да дојде до појава на дијабетес и низа други заболувања.

Нездравата исхрана, стресот, одредени видови на лекарства, недостатокот на физичка активност и други здравствени проблеми се едни од најчестите фактори кои придонесуваат за зголемување на нивото на шеќер во крвта.

А еве кои се најчестите симптоми кои укажуваат дека вашето тело се бори со високо ниво на шеќер во крвта:

Сувост во устата
Стомачни проблеми
Импотенција
Бавно заздравување на рани
Постојано чувство на глад
Чувство на чешање на кожата
Често уринирање и уринирање во текот на ноќта
Проблеми со концентрацијата
Проблеми со нервите
Замаглен вид
Чести инфекции
Зголемување на телесната тежина
Секојдневен замор

За да се справите лесно со оваа состојба и да го регулирате нивото на шеќер во крвта, едноставно консумирајте храна со низок гликемиски индекс како што се јајцата, брокулата, оревите, црешите, грозје, сок од ананас, банани, грав, доматен сок, јаболка итн.

Локални избори 2021