вторник, 9. март 2021. Вести денес: 78
home Занимливости

135 илјади твотови ја умреа кралицата Елизабета втора- веста за нејзината смрт го вознемири светот! (ФОТО)

135 илјади твотови ја умреа кралицата Елизабета втора- веста за нејзината смрт го вознемири светот! (ФОТО)

Јавноста во Велика Британија во изминатите неколку дена беше вознемирена од веста дека кралицата Елизабета втора починала од срцев удар. Кралскиот експерт веднаш ја демантираше оваа вест и потврди дека кралицата и понатаму е жива.

Веста за смртта на кралицата поттикна лавина коментари и се прошири со брзината на светлината на социјалните мрежи.

Кралскиот експерт Чарли Проктор по ова веднаш се огласи на својот Твитер и ја демантираше веста.

-Гледам дека дојдовме во онаа доба во годината кога ќе морам да ги демантирам вестите за смртта на кралицата. Кралицата не е мртва. Таа е жива и здрава и се радуваше се радува дека ќе ги угости претседателот Трамп и останатите светски лидери во вторник во Бакингемската палата, напиша тој на Твитер.

Инаку по гласините за нејзината смрт во Англија за еден час во нејзина чест беа споделени над 135 илјади твитови.

Претходниот месец британскиот весник „Сан“ откри дека кралицата ќе се повлече за 18 месеци кога ќе наполни 95 години, а во истите години и принцот Чарлс се повлече од јавниот живот.

Коронавирус