понеделник, 5. декември 2022. Вести денес: 0
home Технологија

Уште една радикална промена: Ватсап повеќе нема да работи на овие телефони

Уште една радикална промена: Ватсап повеќе нема да работи на овие телефони

Ако користите Aјфон уред, внимавајте

Апликацијата Ватсап веќе подолго време не е во најдобра позиција, поради некои наметнати правила, кои ги принудија корисниците да се свртат кон конкурентни компании, како што е Телеграм.

Најновата вест поврзана со Ватсап , чија матична компанија е Фејсбук , е дека популарната апликација за разговор повеќе нема да работи на одредени мобилни телефони – на пример, ако имате инсталирано iOS 9 или некоја друга верзија надолу на вашиот Ајфон.

Компанијата подржуваше постари верзии на популарни оперативни системи веќе некое време, но на тоа сега му дојде крајот, пишува на страницата makeuseof.com. Ватсап официјално ја објави оваа вест, што значи дека постарите уреди со Ајфон нема да можат да ја користат оваа апликација.

Добрата вест е дека голем број на Ајфон телефони кои работат со iOS 9 поддржуваат и нови верзии на системот. Двата „загрозени“ уреди во овој случај се Ајфон 4 и Ајфон 5, бидејќи iOS 10 не може да се надгради на нив.

Ако имате нов Ајфон и не сте сигурни која верзија на iOS ја користи, можете да го проверите преку следниве опции: Поставки> Општо> За. Исто така, имајте на ум дека не мора да имате iOS 10. Под верзија на софтвер, можете да ја видите вашата верзија на оперативниот систем.

Ако се прашувате како да го надградите iOS, еве го одговорот. Одете во Поставки> Општо> Ажурирање на софтвер и дозволете му на уредот да бара и инсталира потенцијални ажурирања.

Коронавирус