вторник, 2. јуни 2020. Вести денес: 163
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Технологија

Уште една контроверзна видео игра го освојува светот

Уште една контроверзна видео игра го освојува светот
epa06967789 A gamer at the ICBC (Asia) e-Sports and Music Festival Hong Kong 2018 plays a video game, Hong Kong, China, 24 August 2018. The festival runs from 24 to 26 August with professional gamers from around the world competing in international e-sports tournaments. EPA-EFE/ALEX HOFFORD

Шестата сезона од мегапопуларната интернет игра „Фортнајт“ со голема брзина „ги навлекува“ кон себе децата од цел свет, што предивикува загриженост кај родителите и наставниците.

Новата игра предизвикува зависност, отсутност и расеаност кај учениците, а ги прави и понасилни. Шест училшта во Австралија, на пример, испратија писма до родителите, во кои се предупредува дека децата, посебно момчињата, се однесуваат поинаку по играњето.

И родителите се многу загрижени поради играта. – Децата стануваат зависни од играта и депресивни, кога не играат, прокоментира засегнат родител за австралиската ИТВ.

Се верува дека играта лошо влијае и врз возрасни лица. Од јануари годинава на овој континент се поднесени 200 барања за развод при што како главна причина се наведуваат Фортнајт и други интернет игри.

Коронавирус