среда, 8. февруари 2023. Вести денес: 0
АКТУЕЛНО

Расте бројот на загинати во Турција и Сирија, спасувачите во трка со времето

home Технологија

ТВИТЕР КОНЕЧНО СО ОПЦИЈА: Корисниците ќе може да заработат од твитови-еве како

ТВИТЕР КОНЕЧНО СО ОПЦИЈА: Корисниците ќе може да заработат од твитови-еве како

Корисници на Твитер кои задоволуваат одредени услови ќе можат да пристапат само до некои од содржините што ги објавуваат.

Се чинеше дека Твитер стагнира со години – бројот на корисници не растеше со посакуваната брзина, па дури и во самата социјална мрежа не работеа на некои нови атрактивни опции со кои може да се привлечат корисници или дополнително да се подобри корисничкото искуство. Но, тоа се промени во последно време. Компанијата забрза со развојот и тестирањето на нови опции, а еден од акцентите е ставен на монетизацијата, односно сакаат да им овозможат на своите корисници да заработат од твитање. Се разбира, за очекување е и тие да земат провизија и со тоа да го зголемат својот приход.

Оваа недела, Твитер официјално ја лансираше опцијата Super Follows, која ќе им овозможи на корисниците да понудат дел од своите твитови и содржини што ги објавуваат на таа мрежа само на претплатниците. Корисниците ќе можат да избираат помеѓу три опсези на цени на претплата – 2,99 американски долари, 4,99 долари и 9,99 долари, и треба да се напомене дека опцијата Super Follows нема да биде достапна за секого, туку ќе треба да исполнува одредени услови.

Овие услови се однесуваат на сегашниот број следбеници на Твитер, кој мора да биде поголем од 10 илјади, корисниците треба редовно да објавуваат содржини (најмалку 25 твитови во последниот месец), да се полнолетни и барем на почетокот, да живеат во – САД . Не секој што ги исполнува овие услови ќе може веднаш да активира претплата за нивната содржина, но Твитер ќе стави некои од нив на листа на чекање и последователно ќе им дозволи да твитуваат само за оние што плаќаат.

Се разбира, покрај твитови со претплатници, корисниците на Твитер сепак ќе можат да објавуваат твитови што ќе бидат достапни за сите корисници / следбеници.

Колку пари може да се заработат на овој начин, се разбира, зависи од бројот на претплатници и популарноста на корисниците, но на CNBC тие се обидоа да пресметаат некоја приближна бројка на свој пример. На пример. ако од 13.000 следбеници, само два проценти од нив одлучиле да платат претплата по цена од 4,99 долари, месечната плата би била дури 900 долари. Се разбира, треба да се има предвид дека корисниците кои ќе изберат да платат претплата за да следат некого, ќе треба добро да изберат на кого ќе ја платат претплатата.

Иако 3 $, 5 $ или 10 $ месечно можеби не се голема сума, за следење на десетина луѓе тој број може да достигне до $ 30, $ 50 или дури $ 100 месечно, така што ќе биде интересно да се види колку луѓе всушност ќе ја плати претплатата и ќе станат „супер следбеници“., односно колку корисници со повеќе од 10 илјади следбеници би можеле да заработат само од твитови.