понеделник, 1. март 2021. Вести денес: 158
home Технологија

Слушнете како звучи новото Lamborghini

Слушнете како звучи новото Lamborghini

Љубителите на автомобилите од фабриката во Болоња со нетрпение чекаат повеќе детали за моделот 830 HP V12.

Lamborghini во моментов е меѓу водечките компании по продажба на „теренци“, но конструкторите не заборавија како се произведуваат моделите кои ги прославија во автомобилскиот свет.

„Разјарениот бик“ се враќа со стил и веќе знаеме како ќе звучи.

Проектот што уште нема име, почна минатиот октомври кога Lamborghini го најави новиот модел што се развива само за потребите на компанијата и ќе се користи за трки.

Lamborghini 830 HP V12 припаѓа во категоријата на славните модели Ferrari FXX-K и McLaren Senna GTR. За разлика од овие автомобили ои исто така може да бидат и патнички, новото Lamborghini нема да го видите низ град или на отворен пат, туку само на тркачките патеки.

извор: kajgana.com

Коронавирус