среда, 20. октомври 2021. Вести денес: 49
home Технологија

„СЕАТ“ работи на новиот мал електричен теренец

„СЕАТ“ работи на новиот мал електричен теренец

Шпанската компанија „СЕАТ“ подготвува мал електричен теренец за 2025 година. Новиот модел ќе оди на електричен погон и ќе одговара на димензиите на денешната „Арона“.

Возилото ќе се заснова на модифицирана платформа „МЕБ-Лајт“, дизајнирана за компактни возила што ќе ја користат и „Фолксваген ИД 1“ и „ИД 2“, кои ќе се појават на пазарот порано. Шефот на СЕАТ, Вејн Грифитс првпат го објави планот за новиот компактен електричен модел во февруари.

Тој тогаш рече дека „СЕАТ“ и „Купра“ ќе помогнат електричните автомобили да бидат подостапни за пошироката јавност нудејќи градски мал електричен автомобил и дека ова е проект на кој се работи со групацијата „Фолксваген“.

– Овој сегмент во Европа е огромен и ќе ги менува електричните автомобили. Ќе биде тешко, а полесно е со „Порше Тајкан“, што е на врвот на пазарот. Кога работите со помали автомобили, заработувањето пари е предизвик, рече Грифитс.

Верзиите на потенцијалниот дизајн се завршени, а новиот модел најверојатно ќе биде објавен оваа година. Целта е тој да биде подготвен за пазарот до 2025 година. Капацитетот на најголемата батерија ќе биде 45 киловат-часови.

Локални избори 2021