сабота, 28. март 2020. Вести денес: 105
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Технологија

Погледнете како ќе изгледа новиот дизајн на Фејсбук

Погледнете како ќе изгледа новиот дизајн на Фејсбук

Фејсбук има намера да го промени дизајнот, а популарната социјална мрежа сега им дава увид на корисниците во тоа што ги очекува во иднина.

Новиот дизајн има за цел едноставно, побрзо и полесно користење, содржи поголем фонт и поедноставен распоред за да го олесни користењето, а сето тоа изгледа поуредно и попрегледно.

Facebook воведува и dark mode кој ја намалува светлината и со тоа делува поблаго на очите на корисниците.

Исто така, корисниците ќе можат да ги прегледуваат фотографиите и видеата на целиот екран.

ИЗВОР: КАЈГАНА