петок, 7. октомври 2022. Вести денес: 46
home Технологија

Овој производител на телефони заминува во историјата – еве кои негови иновативни телефони ќе се паметат долго време

Овој производител на телефони заминува во историјата – еве кои негови иновативни телефони ќе се паметат долго време

Откако дефинитивно потврди дека ќе го затвори одделот за производство на паметни телефони, јужнокорејската компанија LG објави дека клиентите и сопствениците на сегашните модели нема да мора да стравуваат од прекин на поддршката на клиентите за нив.

Во официјалното „тригодишно“ ветување на корисниците, LG изјави дека телефоните од серијата „Кадифе“, „Крило“, „G“ и „V“, произведени од 2019 година, ќе добијат три надградби на оперативниот систем Андроид, додека модели ќе имаат од 2020 година, кои припаѓаат на сериите „Стило“ и „К“, две ажурирања годишно.

Ова значи дека овие модели, во следните три години, ќе бидат доделени на сите верзии на Андроид што ќе бидат објавени во тој период, доколку се вклопат во наведените интервали за ажурирање.

Некогаш беше третиот најголем производител на паметни телефони во светот, денес не е ниту во првите 10, па одлуката да се запре производството на телефони за LG навистина претставува пресвртница.

Јужнокорејскиот производител отсекогаш бил познат по иновативноста на своите модели и подготвеноста да лансира решенија што никој претходно не бил подготвен да ги понуди. Значи, пред нешто повеќе од два месеци, LG ја објави својата најнова иновација – паметен телефон со „ролна“ екран.

Коронавирус