вторник, 18. јануари 2022. Вести денес: 81
home Технологија

Основачите на Инстаграм ја напуштаат компанијата

Основачите на Инстаграм ја напуштаат компанијата

Основачите на популарната социјална мрежа Инстаграм, Кевин Систром и Мајкл Кригер, најавија дека се повлекуваат од компанијата.

Систром соопшти дека тој и Кригер ќе заминат од компанијата за споделување на фотографии и видео снимки во рок од неколку недели.

Моментно, Систром е генерален директор на Инстаграм, а Кригер е главен технички директор.

Фејсбук, компанијата која во 2012 година го презеде Инстаграм за милијарда долари, се уште не ја коментираше најавата на Систром и Кригер.

МИА

Коронавирус