среда, 22. јуни 2022. Вести денес: 148
АКТУЕЛНО

Падна владата во Бугарија, Кирил Петков повеќе не е премиер

home Технологија

Мајкрософт: Цел на руска информативна шпионажа се 42 земји кои и помагаат на Украина

Мајкрософт: Цел на руска информативна шпионажа се 42 земји кои и помагаат на Украина

Американската информатичка компанија Мајкрософт денеска соопшти дека идентификувала „стратешка шпионажа“ на хакери кои работат за Русија во 42 земји кои ја поддржуваат Украина. Мета на хакерите се државни институции, аналитички центри, компании и хуманитарни организации.

„Од почетокот на војната, таргетирањето (сојузникот на Украина) од страна на Русија беше успешно во 29 отсто од случаите. Руските разузнавачки служби ја засилија пенетрацијата во мрежата и активностите за шпионажа против земјите кои се сојузници на Украина“, рече претседателот на компанијата Бред Смит.

Тој додаде дека при успешни упади, хакерите украле податоци од најмалку 25 отсто од нив.

Речиси две третини од земјите кои се цел на хакерска шпионажа се членки на НАТО. Главна цел беа САД, а потоа Полска. Во изминатите два месеца, шпионажата се интензивираше кон Данска, Норвешка, Финска, Шведска и Турција.

Мајкрософт наведува дека од почетокот на војната не забележал никакви упади во естонската мрежа. Компанијата тврди дека во некои земји се уште има „значителни слабости во колективната одбрана“.

Цел на шпионажа биле 128 организации, од кои половината државни институции, додека 12 отсто биле невладини, најчесто тинк тенкови или хуманитарни организации. Останатите цели на шпионажа беа телекомуникациски компании, енергетски и воени компании.  (МИА)

Коронавирус