среда, 8. февруари 2023. Вести денес: 0
АКТУЕЛНО

Расте бројот на загинати во Турција и Сирија, спасувачите во трка со времето

home Технологија

„Lamborghini“ го претстави најмоќниот автомобил во својата историја (ФОТО+ВИДЕО)

„Lamborghini“ го претстави најмоќниот автомобил во својата историја (ФОТО+ВИДЕО)

Компанијата „Automobili Lamborghini“ го претстави најмоќниот суперавтомобил во својата историја. Тој е наречен „Essenza SCV12“ и е развиен од спортската поделба „Squadra Corse“ и дизајнерското студио „Centro Stile“. Автомобилот е дизајниран за возење на патеката и ќе се произведе во ограничено издание од 40 единици.

Овој автомобил е изграден врз основа на моделот „Aventador SVJ“, а опремен е со најмоќниот мотор на италијанската марка – атмосферски 6,5-литарски V12, кој благодарение на подобрената аеродинамика развива над 830 ks. Издувниот систем со намалена отпорност, исто така, помага да се зголеми продуктивноста.

Погонот се пренесува на задната оска со помош на секвенцијален менувач „Xtrac“. Суспензијата има посебни поставки кои обезбедуваат подобра стабилност и маневрирање на патеката. Автомобилот има тркала од магнезиум – 19-инчни предни и 20-инчни задни, а гумите се изработени од „Pirelli“. Системот за сопирање е од страна на „Brembo“.

„Essenza SCV12“ се разликува од моделите од класата „GT 3“ со поголема моќност на притисок – 1200 kg со брзина од 250 km/h. На хаубата има двоен внес на воздух – исто како и тркачкиот „Huracan“, кој го насочува ладниот воздух до влезот на воздухот на моторот и ја отстранува топлината од ладилникот. Во предниот дел има масивен разделник и двојно прилагодливо крило во задниот дел.

Соодносот на моќност/тежина е 1,66 коњски сили за килограм, што се постигнува со употреба на монокок од карбон. Телото се состои од три елементи, кои можат лесно и брзо да се заменат за време на трката. Карбонот се користи и во кабината, а правоаголниот управувач со дисплеј на него е инспириран од автомобили во Формула 1.

За идните сопственици на „Есенза SCV12“, во седиштето на „Lamborghini“ во „Сант Агата Болонезе“ е подготвен хангар со посебни гражи опремени со камери. Така, со помош на специјална апликација, автомобилот ќе може да се следи околу 24 часа.