вторник, 18. јануари 2022. Вести денес: 60
home Технологија

КРИПТОВАЛУТИТЕ ВО ЦРВЕНО: Голем пад на пазарот на дигитални пари

КРИПТОВАЛУТИТЕ ВО ЦРВЕНО: Голем пад на пазарот на дигитални пари

Пазарот на криптовалути уште „еден ден по ред“ е во црвено, т.е. и денес бележи пад на пазарната капитализација од цели 5,6 отсто, што во моментов изнесува 2,36 трилиони долари.

Bitcon во изминатите 24 часа, според веб-страницата CoinDesk, изгуби 2,8 отсто од својата вредност и моментално се тргува по 48.043 долари.

Во изминатите 24 часа etereum падна за цели 6,2 отсто, и се приближи до границата од 4.000, т.е. моментално е по цена од точно 4.083 долари.

Коронавирус