понеделник, 24. јануари 2022. Вести денес: 63
home Технологија

Корона-кризата ги зголеми приходите на апликацијата „Зум“ за 3,5 пати

Корона-кризата ги зголеми приходите на апликацијата „Зум“ за 3,5 пати

Популарната апликација за видеоврски, „Зум“ забележа скок на приходите и повеќе од двојно зголемена заработка во второто тримесчје. Проценките говорат дека тоа е поради корона-кризата што ја зголемила побарувачката за овој вид услуга.

Приходите на компанијата се зголемени за 355 отсто, на 663,5 милиони американски долари.

Акциите на „Зум“ вчера достигнаа рекордно високо ниво, затворајќи го тргувањето на 325,10 американски долари. Претходно оттаму предвидуваа годишни приходи од 1,78 до 1,80 милијарди долари, па тој параметар скокна до распонот 2,37 – 2,39 милијарди долари.

Клучот за успехот на „Зум“ лежи во привлекувањето повеќе високобуџетни корпоративни клиенти кои плаќаат за услугите, наспроти оние кои ги користат бесплатно. Според извештаите на компанијата, бројот на клиенти-компании коишто оствариле приход од над 100.000 американски долари лани – се зголемил двојно, на 988 во второто тримесечје годинава. (МИА)

Коронавирус