вторник, 3. октомври 2023. Вести денес: 30
home Технологија

Корисниците на Galaxy Note 8 повторно имаат проблеми со батеријата…

Корисниците на Galaxy Note 8 повторно имаат проблеми со батеријата…

Од јужнокорејската компанија Самсунг признаа дека постојат „одредени проблеми“ со батеријата на телефонот Galaxy Note 8.

Британски “Daily Mail” пренесува дека сопствениците на Galaxy Note 8 телефонот се жалеле дека не можат да го вклучат својот телефон откако им се испразнила батеријата, односно откако нивниот уред се исклучил поради празна батерија.

Наводно, телефонот воопшто не може да се вклучи ниту кога ќе се стави на полнач, а во некои случаеви телефонот Galaxy Note 8 не се вклучувал воопшто.

После низата на пријавени слични случаеви, од Самсунг Германија одлучија да се огласат со соопштение до јавноста.

„Секоја жалба ја анализираме сериозно. Примивме мал број на жалби, а за жал дури во поблиска иднина ќе бидеме во можност да го коментираме овој проблем кога ќе имаме повеќе детали за уредите кои што го имаат проблемот со баеријата“, стои во соопштението за јавноста на Самсунг.

Galaxy Note 8 беше пуштен во продажба во септември минатата година и Самсунг вложи големи напори токму со „осмицата“ да ја врати довербата кај купувачите, посебно кај традиционалните фанови на Самсунг.

Познато е дека претходниот модел Galaxy Note 7 имаше исто така сериозни проблеми со батеријата која што често експлодираше и телефонот се запалуваше, па беа пријавени случаеви дури и со запалени автомобили поради телефонот.