понеделник, 12. април 2021. Вести денес: 145
home Технологија

ЈуТјуб го намали бројот на претплатници, ова се новите измени

ЈуТјуб го намали бројот на претплатници, ова се новите измени

ЈуТјуб почна со масовно бришење на „ботовите“, како и каналите кои содржат насилна содржина.

Голем број популарни корисници на ЈуТјуб забележале дека значително е намален бројот на претплатници на своите канали.

Најновите истражувања во САД покажуваат дека ЈуТјуб е видео сервис број еден, а единствена реална конкуренција му е Нетфликс.

Воедно, ЈуТјуб планира да започне со сопствена продукција на кратки вести, емисии и серии.

Во пресрет на изборите во САД, ЈуТјуб одлучи да формира посебен тим на администратори кои „рачно“ ќе ја проверуваат содржината, а се во насока на борбата против лажните вести.

Коронавирус