петок, 3. јули 2020. Вести денес: 136
МЕГА БОМБА

Нова аудио бомба: Што мисли Заев за Црвенковски и колку е Заев богат?

Во живо

Мицкоски на средби со граѓани во Шуто Оризари

home Технологија

Гугл блокира милиони мејлови со тема за коронавирусот

Гугл блокира милиони мејлови со тема за коронавирусот

Компанијата Гугл (Google) денеска соопшти дека измамниците секој ден испраќаат по околу 18 милиони лажни мејлови за Ковид-19 до корисниците на Gmail.

Технолошкиот гигант наведува дека пандемијата довела до експлозија на измамнички напади во кои криминалците се обидуваат да измамат корисници за да им ги откријат своите лични податоци, пренесе Би-Би-Си.

Заради тоа компанијата дневно блокира повеќе од 100 милиони лажни мејлови, а минатата недела речиси петина од таквите мејлови биле во врска со коронавирусот.

Налозите на Gmail  ги користат 1,5 милијарда лица. (МИА)

Парламентарни избори 2020