вторник, 7. февруари 2023. Вести денес: 0
АКТУЕЛНО

Најнов биланс: Во земјотресите во Турција и Сирија загинале повеќе од 3.000 луѓе, најмалку 15.500 повредени

home Технологија

Фејсбук отстрани седум милиони објави со лажни информации за коронавирусот

Фејсбук отстрани седум милиони објави со лажни информации за коронавирусот

Фејсбук отстрани повеќе од седум милиони објави во вториот квартал од годината затоа што содржеле лажни информации за коронавирусот, што може да им наштети на здравјето на луѓето, јави ДПА.

Компанијата издаде и предупредувања за околу 98 милиони објави за коронавирусот со сомнителна, но не толку опасна содржина, изјави потпретседателот на Фејсбук Гај Розен, пренесува БТА.

Фејсбук е под притисок да спречи лажни информации и презема посилен пристап кон умереноста на содржината во последните месеци.

Компанијата неодамна отстрани објава од веб-страницата на Доналд Трамп, бидејќи содржеше лажни информасции за пандемијата. Компанијата соопшти дека санкционирала помалку пораки за самоубиства и самоповредување, голотија на деца и сексуална експлоатација помеѓу април и јуни, бидејќи помалку модератори работеле поради пандемијата.