недела, 28. ноември 2021. Вести денес: 0
home Технологија

Електрични автомобили, приватни ракети – како Илон Маск го менува светот? (ВИДЕО)

Електрични автомобили, приватни ракети – како Илон Маск го менува светот? (ВИДЕО)

Навистина е неверојатно само еден човек да има толкаво влијание врз иднината на човештвото, но Илон Маск успева во тоа.

Основачот на Tesla веќе раководи со неколку бизниси, од кои целта на повеќето е да го направат светот подобро место за живеење. Со Tesla, Илон се обидува да ги направи електричните автомобили достапни за сите, а со SpaceX се обидува да го намали трошокот за вселенските патувања, па дури и да го развие вселенскиот туризам.

Ова значи дека голема е веројатноста во блиска иднина и ние, обичните луѓе, да имаме можност да одиме во вселената.

Коронавирус