понеделник, 25. мај 2020. Вести денес: 66
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Технологија

Bugatti започна со испорака на моделот Divo

Bugatti започна со испорака на моделот Divo

По две години подесувања и тестирања, новиот ултраспортски модел на Bugatti стигна до својот прв купувач.

Тој е заснован на платформата на Chiron која се крие под називот Divo бидејќи исто така го придвижува единствениот 8-литарски мотор со 16 цилиндри кој со помош на 4 турбо полначи развива 1.500 коњски сили и 1.600 Nm максимален вртежен момент.

Divo развива 380 км/ч, а Chiron развива 420 км/ч.

Веќе се знае дека сите 40 примероци на автомобилот, чијашто цена изнесува 5 милиони евра, одат во гаражите на сопствениците коишто веќе го поседуваат Chiron.

Коронавирус