вторник, 18. јануари 2022. Вести денес: 54
home Технологија

Биткоинот падна за 6,1 отсто

Биткоинот падна за 6,1 отсто

Биткоинот падна за 6,13 отсто на 47.606 долари, губејќи 3.011 долари од својата вредност.

Според податоците на Коинглас, ликвидирани се криптовалути во вредност од речиси 1 милијарда долари.

Забележително е дека остриот пад на пазарот на крипто пари дојде откако се зголемија неизвесностите во однос на монетарната политика каде што имаше загриженост за варијантата омикрон во епидемијата на новиот тип на коронавирус (Ковид-19) и загриженост за инфлацијата.

Додека некои инвеститори го користеа овој пад на пазарите на крипто пари како „можност за купување“, претседателот Најиб Букеле објави дека купил 150 биткоини по 48.700 долари во Ел Салвадор, каде што Биткоинот е прифатен како официјална валута.

Коронавирус