среда, 8. февруари 2023. Вести денес: 0
АКТУЕЛНО

Расте бројот на загинати во Турција и Сирија, спасувачите во трка со времето

home Технологија

Биткоин надмина 51.000, Етереум близу 4.000 долари

Биткоин надмина 51.000, Етереум близу 4.000 долари

За време на неделното тргување, најпопуларната криптовалута во светот повторно постигна раст (0,49 проценти), што се забрза и продолжи денес (3,7 проценти до 10.00 часот по наше време), на ниво од 51,759.24 долари по токен. Во моментов, тоа претставува раст од 83 проценти во однос на годинешниот минимум од 27.734 долари, што беше постигнат на 4 јануари. Вкупната капитализација на пазарот на биткоини е 974 милијарди долари.

Покрај тоа, ethereum е меѓу најголемите добитници, со вредност од 3,944.45 долари (+1,91 проценти) и пазарна капитализација од 462,9 милијарди долари.

Меѓутоа, кога се споредуваат резултатите од тргувањето од претходниот викенд и почетокот на оваа недела, иако обемот не може да се измери со двете најтргувани валути, некои токени со помали пазари и генерално помалку познати за пошироката јавност, забележаа најголем раст.

Меѓу нив се filecoin (+24,43 проценти), algorand (+13,3 проценти), polkadot (+6,37), chainlink (+14,8 проценти), cosmos (+10,87 проценти) итн.

Вкупната вредност на целиот пазар на дигитална сопственост во тоа време се проценува на 2,350 милијарди долари и исто така бележи раст од 3,5 проценти во споредба со претходниот трговски ден.