петок, 10. април 2020. Вести денес: 0
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Љубов и секс

Занимливости за с*ксот кои најверојатно не сте ги слушнале досега

Занимливости за с*ксот кои најверојатно не сте ги слушнале досега

Сексот е секогаш актуелна тема. Научниците постојано ги откриваат и најдлабоките сексуални тајни.

Еве неколку занимливости кои можеби не сте ги слушнале досега.

– Околу 1% од жените доживуваат оргазам со стимулирање на брадавиците

– Женскиот оргазам во просек трае помеѓу 10 и 15 секунди

– Жените освен еден подолг оргазам можат да доживеат неколку во пократок период

– Дури 12% од жените користат мобилен во текот на секс

– 15 проценти од мажите имаат подолг пенис од 17,78 сантиметри

– Дури 22 проценти од жените спијат со некој маж поради сожалување

– Најчеста причина за повреди на пенисот е поради честа мастурбација

– Вагината од сексулната возбуда се зголемува за 200%

– Дури 73 проценти од жените имаат секс за една ноќ

– Спермата содржи повеќе од 30 состојки меѓу кои се витамин Б12, млечна киселина, креатин и холестерол

– Еден од 100 мажи имаат главоболка по оргазмот

– Вибраторот е измислен во 19 век и се користел за лечење хистерија

– Околу 30 минути секс се трошат 200 калории

– Околу 12% имаат секс на работното место

– Жените во просек имаат 4, а мажите 7 сексуални партнери

– Лажичка сперма содржи околу 5 калории

– Еден од 50 луѓе имал секс во авион

– 47% жени имаат вибратор

– Сперматозоидите во женското тело живеат 3 до 5 дена

– Жени на возраст помеѓу 19 и 26 години имаат 6% да останат бремени доколку имаат секс еднаш месечно

-Повеќе од две третини мажи и жени користат лубрикант за време на секс

– Истражувањето покажа дека само 25% жени доживуваат оргазам во текот на сексуалниот однос, додека мажите 85 проценти.

Коронавирус